حسین علیزاده برنده جایزه موسیقی جهانی آسیا شد

حسین علیزاده برنده جایزه موسیقی جهانی آسیا شد

دومین جایزه موسیقی جهانی آسیا به حسین علیزاده تعلق گرفت.
دومین جایزه Asian world music Award توسط بنیاد WMC World Music center  به این ردیف دان، آهنگساز و نوازنده تار و سه تار اهدا شد.
این بنیاد که با عنوان مرکز موسیقی جهان فعالیت می کند هر دو سال یک بار طی مراسمی از هنرمندانی که باعث ارتباط کشورشان با دیگر نقاط جهان، بخصوص کشورهای آسیایی شده اند تقدیر می کند.
پیش از این در سال 2014 این جایزه به یویوما تعلق گرفت و امروز در 4 خرداد 96 ، مصادف با 25 می 2017 جایزه این بنیاد به مسئولان فرهنگی سفارت ایران در کره به نمایندگی از حسین علیزاده -ردیف دان، آهنگساز و نوازنده تار و سه تار- اعطا شد.
آیین اهدای جایزه علیزاده طی مراسمی با حضور «کانگ سان دائه» رئیس مرکز جهانی موسیقی کره، سفیر ایران در کره جنوبی و تنی چند از مسئولان سفارت کشورمان در شهر سئول برگزار شد. با توجه به اینکه استاد علیزاده به واسطه تداخل برنامه‌ها امکان حضور در این مراسم را نداشت، این جایزه که شامل پلاک ویژه و مبلغ 10 هزار دلار است به «حسن طاهریان» سفیر کشورمان در سئول به نیابت از ایشان اهداء شد.
خلق آثار ارزشمند موسیقیایی و توانمندی بالای حسین علیزاده در ایجاد ارتباط جهانی از طریق موسیقی از دلایل انتخاب او به عنوان موسیقیدان برتر این دوره توسط بنیاد مرکز جهانی موسیقی کره جنوبی عنوان شده است.
«کانگ سان دائه» رئیس مرکز جهانی موسیقی کره جنوبی در آیین اهدای این جایزه در سخنانی به موسیقی ایرانی اشاره کرد و گفت: «موسیقی ایران موسیقی اوریجینال با ماهیتی ریشه در تاریخ و بسیار کهن و غیر تقلیدی است. موسیقی ایرانی به وضوح ماهیتی متمایز از موسیقی سایر ملل و نقاط مختلف نقاط جهان دارد و بسیاری از سازهای کنونی جهان از سازهای موسیقی کشورمان اقتباس یا الهام گرفته اند که در این بین می توان گفت که پیانو از سنتور و گیتار نیز از تار و سه تار ایران الهام گرفته اند.»
«کانگ سان دائه» همچنین افزود که کلیسای ارتدوکس در زمانهای بسیار دور نیز برای ترویج آئین خود از موسیقی ایران استفاده بهره می‌گرفته است.
حسین علیزاده در نامه ای ، خطاب به مسئولان این بنیاد نوشت:
«به نام آنکه عشق را آفرید ….
از دوران کودکی هنگامی که روح و جانم را به موسیقی می‌سپاردم،
ندایی به گوشم می‌رسید که می‌گفت: می‌دانی خوشبختی چیست؟
و من با دلی روشن می‌گفتم: خوشبختی یعنی شنیدن نغمه‌هایی که از دل فرشتگان تاریخ، جاری‌ست.
نغمه‌هایی که طنین‌انداز عشق، صلح، دوستی، برادری و برابری‌ست.
از آن دوران همیشه آرزوهای بزرگ در دلم جوانه می‌زد تا نغمه‌هایی که از دل مردمان وطن عزیزم ایران در جانم کاشته می‌شد، آن را در قلبم جای داده تا به گوش عاشقان دنیا برسانم.
بیش از پنجاه سال فراز و نشیب زیبایی طی شد تا من به این افتخار نائل شوم که نه تنها در ایران بلکه در جهان سفیر عشق و دوستی بوده و از ثمره آن، همراز مردمانی با هر رنگ و هر نژاد باشم.
من قدردان مردمان عزیز ایران هستم که مرا تا به امروز در دامان‌شان پروراندند تا به افتخار کسب این جایزه نائل شوم.
سپاس‌گزارم از : World Music Center – WMC
سپاس‌گزارم از ریاست محترم آقای
Mr. Kang Sun-dae
سپاس‌گزارم از دانشگاه هنگ یانگ
Mr. Lee Hee-su
و کلیه بانیان و دست‌اندرکاران این مراسم.
و همچنین سپاس‌گزارم از مسئولین محترم سفارت ایران در سئول-کره که قبول زحمت نموده به نمایندگی از طرف اینجانب این جایزه با ارزش را دریافت می‌نمایند.
با درود و سپاس
و با عشق
حسین علیزاده
دوم خردادماه یکهزارو سیصد و نود و شش شمسی
بیست و سوم می دو هزار و هفده میلادی»
….
برگه موسیقی ایران:www.facebook.com/musiqueiran1
تلگرام موسیقی ایران:telegram.me/musiqueiran
اینستاگرام موسیقی ایران:www.instagram.com/musiqueiran
منابع:سایت خبرآنلاین و موسیقی ایرانیان