جعفر پناهی با فیلم «تاکسی» جایزه جشنواره برلین را دریافت کرد

جعفر پناهی با فیلم «تاکسی» جایزه جشنواره برلین را دریافت کرد

عکس ‏‎Mohammad Reza Azarpaad‎‏
عکس ‏‎Mohammad Reza Azarpaad‎‏

تبریک به همه ایرانی‌ها و جامعه هنرمندان ایران

جشنواره فیلم برلین

پناهی با “تاکسی” خرس طلایی برلیناله را شکار کرد
شنبه ۲۵ بهمن ۱۳۹۳ – ۱۴ فوریه ۲۰۱۵

هیئت بین‌المللی داوران جشنواره برلین، فیلم “تاکسی” ساخته جعفر پناهی را به عنوان برترین فیلم برلیناله ۲۰۱۵ برگزید. خرس طلایی جشنواره بین‌المللی فیلم برلین در غیاب پناهی به خواهرزاده‌اش اعطا شد.

فیلم “تاکسی” خرس‌ طلایی شصت و پنجمین جشنواره بین‌المللی فیلم برلین را از آن خود کرد. هیئت ۷ نفره داوران بین‌المللی به ریاست “دارن آرنوفسکی” فیلم پناهی را به اتفاق آرا برجسته‌ترین اثر در بخش رقابتی برلیناله ارزیابی کرد.

پناهی هم‌چون سال‌های گذشته نتوانست شخصاً در برلیناله حضور یابد و به همین دلیل خرس طلایی به خواهرزاده‌اش با چشمان گریان اعطا شد. وی در فیلم پناهی نیز حضور دارد.

در مراسم پایانی بیش از ۱۶۰۰ مهمان داخلی و خارجی در کاخ برلیناله شرکت داشتند. هیئت داوران امسال متشکل بود از دارن آرنوفسکی، (خالق قوی سیاه)، ادوری توتو، دانیل برول، کلودیا یوسا، بونگ جون‌هو، مارتا دلورنتیس و متیو واینر.

محدودیت‌های ساختن فیلم، ممنوع‌الخروج بودن جعفر پناهی و حاشیه‌های گوناگون سبب شده بود که عطش منتقدان و دوستداران سینما برای تماشای فیلم پناهی دوچندان شود.
خواهرزاده‌ جعفر پناهی با چشمان گریان خرس طلایی برلیناله را به نمانیدگی از دایی‌اش دریافت کرد

خواهرزاده‌ جعفر پناهی با چشمان گریان خرس طلایی برلیناله را به نمانیدگی از دایی‌اش دریافت کرد

پناهی در این فیلم با هویت واقعی خود تاکسی می‌راند. مسافران مختلفی سوار تاکسی او می‌شوند و دوربین‌هایی که در تاکسی تعبیه شده‌اند دیالوگ‌ها و رفتار مسافران را ضبط می‌کنند. فیلم شباهت زیادی به فیلم‌های مستند دارد.

در آغاز فیلم این‌ شبهه وجود دارد که مسافران از وجود دوربین‌ها آگاهی ندارند و موضوعات مورد بحث اتفاقی و تصادفی هستند، اما روند فیلم خلاف این تصور را تقویت می‌کند. البته می‌توان تصور نمود که این فیلم محصول گفت‌وگوهای متفاوت و متعددی بوده که پناهی در تدوین دست به گزینش زده تا محتوایی یک‌دست و دلخواه خود را در قالب یک فیلم خوب تهیه و ارائه کند.

این فیلمساز ایرانی در سال ۲۰۰۶ برای فیلم آفساید جایزه خرس نقره‌ای برلیناله
را از آن خود کرد.