پيكر فرخنده بر دوش زنان افغان!

پيكر فرخنده بر دوش زنان افغان!

اميدوارم روزى افكار پليدى كه جان فرخنده را چنان دهشتناك گرفتند براى هميشه به گذشته سپرده شوند و هيچ جايى در آينده نيابند!

عکس ‏‎Taghato‎‏
عکس ‏‎Taghato‎‏  عکس ‏‎Taghato‎‏  عکس ‏‎Taghato‎‏
‏‎Taghato‎‏ ‏‎‎۱۰ new photos‎‎‏ را اضافه کرد.

‫#‏تقاطع‬ ‪#‎Taghato‬

پیکر فرخنده، زن جوانی که روز پنج‌شنبه گذشته (۲۸ حوت/اسفند) توسط مردان خشمگین به قتل رسید و سوزانده شد، در مراسمی متفاوت و با حضور هزاران نفر در کابل به خاک سپرده شد.

در این مراسم که روز یکشنبه (۲ حمل/فرودین) برگزار شد، زنان کنشگر افغان در اقدامی سنت‌شکنانه، خود تابوت فرخنده را حمل کردند تا اعتراض خود را به خشونت علیه زنان در افغانستان نشان دهند. آن‌ها به مردان حاضر در مراسم، اجازه‌ی حمل تابوت را ندادند.

خانواده‌ی فرخنده نیز به محمد ایاز نیازی، خطیب “مسجد وزیراکبر” که پیش‌تر از قتل فرخنده دفاع کرده بود، اجازه‌ی حضور در مراسم خاکسپاری فرزندشان را ندادند. آقای نیازی گفته بود که اگر دولت عاملان این جنایت را بازداشت کند قیام مردمی برپا خواهد شد.

با این وجود، شماری از مقامات دولتی و محلی در این مراسم شرکت داشتند.

قتل فرخنده به اتهام سوزاندن قرآن و در نزدیکی “مسجد شاه دوشمشیره” در مرکز کابل و در حضور ماموران پلیس صورت گرفت. پدر و برادر این دختر ۲۷ ساله، در مراسم خاکسپاری او این اتهام را رد کردند و گفتند که او حافظ قرآن بوده است.

بر اساس گزارش‌ها، تاکنون ۱۳ نفر به اتهام قتل فرخنده بازداشت شده‌‌اند و ۱۲ عضو پلیس از جمله فرمانده پلیس حوزه دوم کابل به دلیل غفلت در انجام وظایف‌شان از کار تعلیق شده‌اند.

گفتنی است شام‌گاه شنبه نیز مراسم روشن کردن شمع و یادبود برای فرخنده در کابل و مزارشریف برگزار شد.