مسیح علی نژاد به جمع امضا کنندگان بزرگترین کمپین حقوق بشری پیوست

مسیح علی نژاد به جمع امضا کنندگان بزرگترین کمپین حقوق بشری پیوست

۱۰۸۸۵۱۶۱_۴۸۹۸۵۲۸۰۳۷۶۰۱_۶۷۹۳۵۶۲۹۷۸۲۳۱۶۲۳۵۳۲_n

مسیح علی نژاد همصدا با مادارن داغداری که که این سالها صدای دادخواهی آنها بوده است به جمع امضا کنندگان بزرگترین کمپین حقوق بشری پیوست.
بزرگترین کمپین حقوق بشری که در آستانه روز جهانی حقوق بشر با امضای ٢٣ نفر از زندانیان سیاسی و عقیدتی زندان رجایی شهر آغاز شده، با استقبال گسترده ایرانیان در سراسر دنیا مواجه شده است و تا کنون بیش از یکهزار چهره سیاسی و فرهنگی به این کمپین پیوسته اند.
محمد سیف زاده و حشمت اله طبرزدی که پیش از این در بیانیه ای مشترک سال ١٣٩٣ را سال حقوق بشر نام نهاده بودند از جمله این ٢٣ نفر زندانی هستند که بزرگترین کمپین حقوق بشری را کلید زده اند.
زندانیانی که با امضای آنها این کمپین آغاز شد به این شرح می باشند:
۱- حسن آشتیانی ۲- بهنام ابراهیم زده ۳- وحید اصغری ۴- رسول بداقی ۵- بهروز توکلی ۶- وحید تیز فهم ۷- لطیف حسینی ۸- افشین حیرتیان ۹- کیوان رحیمیان ۱۰- سعید رضایی ۱۱ شاهرخ زمانی‌ ۱۲- سید محمد سیف زاده ۱۳- ایقان شهیدی ۱۴- سیامک صدری ۱۵- حشمت اله طبرزدی۱۶- سعید عابدینی ۱۷- فرهاد فهندژ ۱۸- اصغر قطان ۱۹- سعید ماسوری ۲۰- کامران مرتضایی۲۱- فؤأد مقدّم ۲۲- اسدالله هادی ٢٣- شهرام احمدی
به گزارش “جمهوریت” و “پیام دانشجو” تا کنون چهره هایی چون نسرین ستوده، محمد ملکی، عباس امیر انتظام، شیرین عبادی، عبدالکریم لاهیجی ، مهرانگیز کار و صدها نفر از فعالان حقوق بشر و همچنین فعالان سیاسی ، مدنی، اساتید دانشگاه، نویسندگان و روزنامه نگاران در داخل ایران و خارج از کشور به این کمپین پیوسته اند.
عبدالفتاح سلطانی و خالد حردانی دو زندانی سیاسی نیز بلافاصله پس از انتشار این نامه به جمع ٢٣ زندانی سیاسی و عقیدتی رجایی شهر پیوسته و این نامه را امضا کردند.
زندانیان سیاسی و عقیدتی در فراخوان خود تصریح کرده اند: ما جمعی‌ از زندانیان سیاسی و عقیدتی‌ زندان رجائی شهر، ضمن درخواست برای اجرای کامل و دقیق “اعلامیه جهانی‌ حقوق بشر” از کلیه هموطنان دعوت می‌‌نماییم تا با راه اندازی و شرکت در کمپین “تلاش در جهت عمل به اعلامیه جهانی‌ حقوق بشر” نشان دهیم که ایرانیان خواهان “آزادی، عدالت، صلح، دموکراسی، احترام جهانی‌ و رعایت واقعی‌ حقوق بشر” هستند‌.
متن کامل این فراخوان را در پی می خوانید.
“بیایید تلاش کنیم
هموطنان گرامی!
شصت و شش سال پیش در مجمع عمومی سازمان ملل متحد، اعلامیه ای به تصویب رسید که به دنبال هزاران سال تلاش و مبارزات بشر در جهت ” شناسایی حیثیت ذاتی کلیه اعضای خانواده ی بشری و حقوق یکسان و انتقال نا پذیر آن ” به دست آمده است. مجمع عمومی در دهم دسامبر ۱۹۴۸ این اعلامیه را در ۳۰ ماده به عنوان ” اعلامیه ی جهانی حقوق بشر ” تصویب و منتشر کرد و آن را به عنوان ” آرمان مشترکی برای تمام مردم و کلیه ی ملل “اعلام کرد.
در سال ۱۳۵۴ پس از تصویب در مجلس شورای ملی، این اعلامیه نیز از جمله قوانین و مقررات ایران گردید.
همچنین به موجب اصول ۳ و ۹ و ۷۷ قانون اساسی کنونی ایران و نیز ماده ی ۹ قانون مدنی فعلی که حکومت مدعی است این قوانین بر اساس دستورات قرآنی و از جمله فرمان ” اوفوا بالعقود ” می باشد، پس اعلامیه از جمله قوانین و قواعد الزام آور بوده و به لحاظ ماهیت جهانشمولی اش و تعهدات مندرج در متن پیش نویس که در تاریخ فوق به تصویب رسید، بر کلیه ی قوانین داخلی (اساسی و عادی) رجحان و برتری دارد و قبول بدون قید و شرط این اعلامیه حکایت از آن دارد که اضافه کردن هرگونه قید و شرطی صرفا برای فرار از اجرای تعهدات مندرج در آن بوده و فاقد وجاهت قانونی و شرعی می باشد. مطالعه ی این اعلامیه و مقایسه ی تطبیقی آن با برخی از مواد قانون اساسی موجود، نشان می دهد که برخلاف بسیاری از گفته ها، تضادی میان آنها وجود ندارد و بنا بر این هیچ بهانه ای برای عدم اجرای این اعلامیه ی جهانی پذیرفته نیست. (این مقایسه ی تطبیقی توسط یکی از حقوقدانان برجسته ی کشور صورت گرفته که برای آگاهی، در پیوست تقدیم می گردد)
هم وطنان گرامی!
اکنون که به نوزدهم آذر سالروز تصویب این اعلامیه نزدیک می شویم باید پرسید که چرا پس از گذشت بیش از یک قرن از انقلاب مشروطه با اهداف قانون گرایی و داشتن (عدالت خانه ی عظمی) برای یکسانی حقوق و یکسان زیستن در پناه قانون و قبول ” اعلامیه ی جهانی حقوق بشر ” قانون گرایی در میهن ما نهادینه نمی شود و به کرات حقوق بنیادین فوق نقض گردیده است. نمونه ی بارز چنین نقض حقوقی در مورد کسانی است که به لحاظ داشتن آراء و عقاید متفاوت سیاسی و عقیدتی در دادگاههای غیر قانونی و به صورت غیر منصفانه و غیر قانونی مورد تعقیب قرار گرفته و محکوم می گردند.
ما جمعی‌ از زندانیان سیاسی و عقیدتی‌ زندان رجائی شهر، ضمن درخواست برای اجرای کامل و دقیق “اعلامیه جهانی‌ حقوق بشر” از کلیه هموطنان دعوت می‌‌نماییم تا با راه اندازی و شرکت در کمپین “تلاش در جهت عمل به اعلامیه جهانی‌ حقوق بشر” نشان دهیم که ایرانیان خواهان “آزادی، عدالت، صلح، دموکراسی، احترام جهانی‌ و رعایت واقعی‌ حقوق بشر” هستند‌.
بیائید تلاش کنیم برای
” ظهور دنیایی که در آن افراد بشر در بیان و عقیده آزاد و از ترس، فقر، جهل و ستم فارغ باشند”. بیائید برای “حقوق اساسی‌ بشر و مقام و ارزش فرد انسان” تلاش کنیم. مطمئن باشیم که چنین تلاشی، ” حسن تفاهم مشترکی نسبت به این حقوق و آزادی ها” را به وجود خواهد آورد. “کمپین ” تلاش و عزم راسخ یکایک ما را برای رسیدن به دنیای بهتر و پیشرفت فردی و اجتماعی، نشان خواهد داد. بیائید تلاش کنیم و با راه اندازی و شرکت در کمپین فوق خواست اصلی‌ خود را به وجدان بیدار و آگاه جهانیان اعلام نماییم. آری اجرای بدون قید و شرط اعلامیه جهانی‌ حقوق بشر و میثاقین خواست و آرزوی ماست.”